FOTOMONITORING

Výskum živočíchov pomocou fotopascí (fotomonitoring) patrí dnes vo svete k progresívnym metódam terénneho výskumu. Jeho nespornou výhodou je minimalizácia vyrušovania sledovaných živočíchov. V Malej Fatre sa využíva najmä ne sledovanie výskytu a aktivity veľkých šeliem (vlk, rys, medveď).

Fotopasca je digitálny fotoaparát aktivovaný pohybovým senzorom. Zariadenie o veľkosti 10 x 15 cm sa upevní na kmeň stromu. Fotopasca môže byť nastavená do režimu fotenia obrázkov (1 - 7), prípadne krátkych (1 - 60 s) videosekvencií, novšie modely zvládajú oboje naraz (hybridný režim). Cez deň robí snímky farebné, v noci, keď využíva neviditeľné prisvietenie IR LED sú zábery čiernobiele (modely s klasickým, výbojkovým bleskom ich robia vo farbe aj v noci). Vlnová dĺžka IR je 850 (čiastočne viditeľný) alebo 940 nanometrov (neviditeľný). Ku každému záznamu sa automaticky ukladá údaj o dátume a čase. Vyspelejšie modely sledujú tiež vonkajšiu teplotu, tlak vzduchu a fázu mesiaca. Dáta sú ukladané na SD pamäťovú karu. Podľa podporovanej kapacity (súčasné zariadenia podporujú karty o kapacite až 32 GB), kvality akumulátorov (monočlánky AA, prípadne C, D) a poveternostných podmienok dokáže fotopasca snímať svoje okolie aj niekoľko mesiacov.

Naším doterajším rekordom je fotopasca Bushnell TCHD, ktorá v teréne v nadmorskej výške 1300 metrov fungovala nepretržite na jednu sadu batérií (GP Recyko+) od 29.9.2015 do 13.10.2016!!!