III. Zimný monitoring veľkých šeliem v Malej Fatre

19.12.2017

V januári 2018 pripravuje ŠOP SR - Správa NP Malá Fatra a Fatranský spolok III. ročník Zimného monitoringu veľkých šeliem. 

Mapovanie prebehne formou prechádzania stanovených úsekov, za účelom zdokumentovania pobytových znakov veľkých šeliem (stopy, trus, korisť). Skúsenejší mapovatelia (napr. účastníci predchádzajúcich ročníkov) budú zbierať aj DNA materiál. Dĺžky úsekov sa pohybujú od cca 3 do 15 km. Tieto budú mapovateľom prideľované individuálne (podľa výstroje, skúseností, kondície). Individuálne bude možnosť dohodnúť aj miesto, odkiaľ mapovateľ vyrazí do terénu (bez potreby prichádzať na správu NP Malá Fatra do Varína). Celková dĺžka stanovených trás presahuje 300 km. Jednotlivé trasy sa budú zhodovať s trasami z monitoringu v roku 2017.

Hlavný termín je 20. 1. 2018. V prípade nevyhovujúcich poveternostných podmienok alebo nízkej účasti mapovateľov, bude náhradný termín 27. 1. 2018. O termíne monitoringu sa definitívne rozhodne podľa predpovede počasia v stredu, 17. 1. 2018. Prihláseným záujemcom pošleme informáciu na ich zadanú emailovú adresu. Info bude zverejnené aj na našej stránke. Oficiálne miesto zrazu je Správa NP Malá Fatra, Hrnčiarska 197, Varín.

Keďže pri II. ročníku (21. januára 2017) prejavilo až 80 % účastníkov záujem o prednášky na témy monitoringu, aj teraz dávame do pozornosti túto možnosť. V takom prípade sa stretnutie uskutoční už v piatok 19. 1., prípadne v piatok 26. 1. 2018 o 19. hod na Správe NP malá Fatra. Samotné mapovanie prebehne nasledujúci deň, od cca 8.00 hod. Ak máte záujem o ubytovanie na Správe NPMF, napíšte to do poznámky vo formulári.

Účastníci monitoringu v januári 2017 na prednáške o monitoringu rysa ostrovida
Účastníci monitoringu v januári 2017 na prednáške o monitoringu rysa ostrovida

Informácie o mapovaní a čiastkových výsledkoch predchádzajúcich ročníkov nájdete TU, prípadne TU.

Záujemcov prosíme, aby sa prihlasovali výlučne cez prihlasovací formulár. Uľahčí nám to zber potrebných informácií a ďalšiu komunikáciu. Po prihlásení sa a dohode s organizátormi dostane účastník pokyny k pridelenej trase, mapu a formulár na zapisovanie potrebných údajov. Kontaktná osoba je Tomáš Flajs - strážca NP Malá Fatra (0903 298 136,  0908 623 376, email: tomas.flajs@gmail.com).

Prihlasovanie bude ukončené 17. januára 2018.

Je potrebné, aby účastníci mapovania veľkých šeliem mali nasledovné vybavenie:

  • pero a papier - zapisovanie informácií do formulára a do mapy,

  • potrebný meter - meranie stôp v teréne,

  • fotoaparát, príp. mobil - fotodokumentácia pobytových znakov (najvhodnejšie s priloženým metrom pre lepšiu možnosť kontroly a porovnania),

  • GPS, príp. mobil - na zameranie pobytových znakov (ak ho mapovateľ nemá, je potrebné čo najpresnejšie zakreslenie do mapy!)

  • snežnice, skialp, bežky...

  • vhodnú terénnu obuv a oblečenie do ťažších podmienok.

Účasť na mapovaní je na vlastné nebezpečie. Dopravu a stravovanie si účastníci zabezpečujú sami, na vlastné náklady. Odporúča sa mať poistenie na hory. V prípade záujmu o ubytovanie je možnosť ubytovania sa na Správe NPMF.

Tešíme sa na stretnutie


Prihlasovací formulár na III. Zimný monitoring veľkých šeliem v Malej Fatre - prihlasovanie ukončené.