Mimoriadny záujem o zimný monitoring

12.01.2017

Prihlasovanie na II. ročník zimného monitoringu veľkých šeliem v oblasti NP Malá Fatra a jeho ochranného pásma sme spustili pred 10 dňami. Záujem je veľký. Doteraz sa prihlásilo 63 ľudí, čo je číslo väčšie, ako priemer počtu účastníkov letného monitoringu medveďa za 15 rokov, čo nás samozrejme veľmi teší. Zúčastnňujú sa i ľudia zo zahraničia, lebo stopy vlka, rysa či medveďa na západ od Slovenska takmer nevidieť ...

Pri prvom ročníku sme neriešili oficiálne stretnutie a prednášky. Tento rok sme sa však zamerali aj na túto oblasť. Dôvodom je záujemcom objasniť nie len metódy výskumu, ale tiež ich dôvod, prečo to vlastne robíme. Podľa skúseností vieme, že diskusie budú trvať dlhšie, ako prednášky samotné. Opäť pozitívna spätná väzba pre našu prácu.

O prednášky prejavilo záujem 80% prihlásených záujemcov. S nimi sa stretneme na Správe NP Malá Fatra vo Varíne v piatok o 19.00 hodine. Prenocovanie týchto ľudí je zabezpečené na Správe NP Malá Fatra, treba si priniesť spacák a karimatku. Približne 35 ľudí (prihlásených do cca 7.1. 2017) bude mať k dispozícii posteľ.

Obsadenosť termínov je k 12. jauáru 2017 nasledovná. Na prvý termín (21.1. 2017) sa prihlásilo 44 záujemcov, na druhý (4.2. 2017) 34 záujemcov. Oba termíny vyhovujú 31 záujemcom. Podľa týchto údajov bude priorita usporiadať monitoring v prvom termíne. Skomplikovať to môže počasie. O termíne monitoringu sa definitívne rozhodne podľa predpovede počasia v stredu, 18.1. 2017. Prihláseným záujemcom pošleme informáciu na ich zadanú emailovú adresu. Info bude zverejnené aj na našej stránke.  

Tešíme sa na strertnutie, aj na počiatok spoločného budovania databázy o rysoch a vlkoch v Národnom parku Malá Fatra. Veríme, že ich postupne využijeme pri územnej ochrane tohto územia, kde však stále potrebujeme širokú podporu verejnosti. Podobne to začínalo v roku 2003, pri "Stacionárnom monitoringu medveďa hnedého v NPMF", ktorý bude toto leto zahájený kontinuálne už 15. krát.

Presnejšie informácie ohľadom zimného monitoringu získate u koordinátora (Tomáš Flajs, tomas.flajs@gmail.com).

MK